ABD’den tahıl girişiminin uzatılmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BM’ye tam destek

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik Bağlantı Koordinatörü John Kirby, ABD Dışişleri Bakanlığına bağlı Dış Basın Merkezi’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Rusya’nın, 18 Temmuz’da sona ermesi beklenen Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nün müddetinin uzatılmayacağı istikametindeki açıklamalarıyla ilgili Kirby, “Tüm dünya, Karadeniz Tahıl Girişimi’nden faydalandı. Bu teşebbüsün devam etmesindeki liderliği münasebetiyle Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a minnettarız.” sözünü kullandı.

Kirby, BM’ye de mutabakattaki rolü münasebetiyle minnettar olduklarını söyleyerek, Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nün Ukrayna-Rusya Savaşı’nın neden olduğu besin güvensizliğinden muzdarip ülkeler başta olmak üzere tüm dünyaya yarar sağladığının altını çizdi.

Rusya’nın muahedenin müddetini uzatmama sinyali vermesinin “talihsizlik” olacağına işaret eden Kirby, muahedenin mühletinin uzatılmasını umduklarını ve BM ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu kapsamdaki gayretlerini gerektiğince desteklemeye devam edeceklerini vurguladı.

Kirby’e Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü PKK/PYD/YPG’ye yönelik operasyonlarıyla ilgili de soru soruldu.

Koordinatör Kirby, “Türkiye’nin bu hududunda yasal güvenlik telaşları var. Bu hududun ötesinden gelen terörist atakların kurbanı oldular. Bunu anlıyoruz.” dedi.

ABD’nin Suriye’de DAEŞ amaçlarına karşı uğraş için kelamda Suriye Demokratik Güçleri’yle çalıştığını savunan Kirby, Türkiye’nin de Suriye’de ABD’nin ne yaptığını anlamasının kıymetli olduğunu öne sürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir