Asgari ücret toplantısı 7 Aralık’ta

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TÜRK-İŞ Lideri Ergün Atalay ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ile bakanlıkta bir ortaya geldi. Basına kapalı gerçekleşen toplantıda Taban Fiyat Tespit Komitesi’nin çalışma takvimi belirlendi. Buna nazaran birinci toplantı 7 Aralık’ta, 2’nci toplantı 14 Aralık’ta yapılacak.

‘İLK TOPLANTI 7 ARALIK’TA’

Toplantının akabinde açıklama yapan Türk-İş Başkanı Atalay, “İlk resmi toplantı 7 Aralık saat 14.00’te bakanlıkta, 2’nci toplantı 14 Aralık saat 14.00’te yeniden bakanlıkta olacak. Geçmişte Türk-İş’e geliniyordu, TİSK’e gidiliyordu, o sistem bu sene kaldırıldı. Toplantıların hepsi bakanlıkta olacak. Sayıyla ilgili ne çıkar; kurul bir toplantı yapsın önümüze sayı getirsinler” diye konuştu.

Asgari fiyatta sayı konuşulduğunda marketlerde eser fiyatlarının arttığına dikkat çeken Atalay, “Ne vakit sayıyla ilgili bir şey konuşulsa raflarda fiyatlar artmaya devam ediyor. Benim sayı konuşmamakla ilgili tedirginliğim buydu. Geçen sene bu vakitlerde peynir 35 lira idi, artık peynir 140-150 lira. Sayı konuşulduğu vakit öbür sayılar da artmaya devam ediyor. İnşallah toplumu tebessüm ettirecek, tarafları memnum edecek bir sayı çıkar da üçümüz bir arada imza atalım geçen sene olduğu üzere. Fakat dilek etmediğimiz bir sayı ortaya çıkarsa o masada olmayacağımızı her vakit tabir ediyorum” dedi.

‘ÇALIŞANLARIN MİNİMUM FİYAT DIŞINDA DA BEKLENTİLERİ VAR’

Asgari fiyat dışında çalışanların tahlil beklediği diğer mevzuların da olduğunu belirten Atalay, “Öyle bir noktaya geldik ki; taban fiyat maalesef geçim fiyatı oldu bu ülkede. Onun dışında 10 yıldır, 20 yıldır teknik uzmanlar var, elemanlar var. Onun ötesinde çalışma hayatının beklediği meseleler var. EYT gündemde, süreksiz emekçi ile ilgili derdimiz var, taşeronun ezası var, vergi ile ilgili ıstırabımız var. Promosyonla ilgili de; özel bölümün bir kısmı veriyor, bir kısmı vermiyor, bununla alakalı da meselemiz var. Bunların tamamı ocak ayının ortası yahut sonunda çözülmesi gerekiyor. Taban fiyat kadar bunlar da kamuoyu için, çalışanlar için önemli” sözlerini kullandı.

Atalay, minimum fiyat arttı diye personel çıkaranların da olduğunu belirterek hükümetin bunun önüne geçmesi gerektiğini de bildirdi.

‘EYT’LİLERİN YÜZDE 80’İ EMEKLİ OLUP ÇALIŞMAYA DEVAM ETMEK İSTİYOR’

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ise TİSK olarak yaptıkları ankette EYT’li olarak çalışanların yüzde 80’inin emekli olduktan sonra da çalışmaya devam etmek istedikleri sonucunun çıktığını söyledi. Akkol, “Emekli olup çalışmaya devam edecek arkadaşlarımızın SGK primi ve patron maliyeti artıyor. Devletin emeklilik maaşını almak; lakin tıpkı vakitte da işletmesinde çalışmaya devam etmek istiyor. Patronlara sorduğumuzda da tekrar çok büyük bir oranda patron bu istihdam ilişiğini devam ettirmek istiyor. Bir ahenk görüyoruz, bu ahengin kaybolmamasını istiyoruz. SGK’da bir maliyet artışı kelam konusu şayet emekli çalıştırırsanız. Bu hem istihdamın devamı hem patronlar için bir risk münasebetiyle bu mevzuyu birkaç aydır gündeme getiriyoruz. Bakanımız müjdeli haberi geçtiğimiz haftalarda kapalı bir toplantıda vermişti. Emeklilerle emekli olmadan çalışanların ortasındaki SGK prim farkı giderilecek. Patronlara ek bir maliyet olmadan istihdam münasebeti devam edecek. Bu tahlili şöyle önemsiyoruz; bu husus tıpkı vakitte emekli olup çalışma hayatına devam etmek isteyen çalışanlar için de çok kıymetlidir” dedi.

‘İŞEVRENE KIDEM TAZMİNATI İLE İLGİLİ UYGUN FAİZLİ KREDİ’

Akkol, emekli olacak çalışanların birebir anda emekli olması durumunda patronlar için çok önemli bir finansman sorunu doğması kelam konusu olduğuna işaret ederek, “Büyük ve küçük işletmeleri düşünün, hayli yüklü sayıda emekliden bahsediyoruz. Birebir gün kıdem tazminatının alınması durumunda bir finansman problemi içine girme durumu, bu durumda da çalışanın mağdur olma ihtimali var. Sayın bakanımız yine müjdeyi verdi; Hazine ve Maliye Bakanımızın da takviye olduğunu tabir etti. Kredi Garanti Fonu’ndan (KGF) patronların yalnız bırakılmayacağı muştusunu az önce aldık. Kıdem tazminatları ile ilgili çok uygun kredi faiziyle bu manada patronları takviye olunacak. Kıdem tazminatları da münasebetiyle çalışanlara gidecek” tabirlerini kullandı.

Akkol, kritik birtakım kesimlerde ve şirketlerde yüzlerce kişinin birebir anda emekli olması durumunda üretimi, ihracatı etkileyen durumlar olabildiğini kaydederek, “Bazı departmanlar tam emekli olabiliyor. Bilhassa kıdemin değerli olduğu dallarda iş sıhhati ve güvenliği riskleri doğabilecek. Biz de ülke olarak çalışma arkadaşlarımızı mağdur etmeden birebir üretimin ihracatın devamlılığına mani olmadan bir planlama dahilinde emekliliklerini organize ediyor olmamız gerekiyor. Bu hususun yeniden ülke için kıymetli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

‘BURADAN ÇIKACAK SAYISI BEN DE BİLMİYORUM’

Akkol, minimum fiyatta konuşulan sayılar hakkında ise “Bu bir süreç. Buradan çıkacak sayısı inanın ben de bilmiyorum, kurula üye hiç kimse bilmiyor. Bu sürecin sonunda en güzelini yapmaya çalışacağız daima birlikte. Buradaki güzel niyetimize ve samimiyetimize sizin de inandığınızı biliyorum. Bu düzgün niyetle bu süreci daima birlikte yürüteceğiz diye ümit ediyorum” tabirlerini kullandı. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir