Babacan işaret fişeğini yaktı… AKP harekete geçti… Konu: Yeni Anayasa

AKP Genel Lider Yardımcısı Hayati Yazıcı, yeni anayasa çalışmalarına ait “Tam tekmil bir anayasayı bu millet yapabilmelidir. Bunun isteği içindeyiz. Geçen periyotta bunu gerçekleştiremedik, inşallah bu periyotta gerçekleştirebiliriz” dedi.

Bu seçimle parlamenter sisteme dönüşün önünün kapandığını belirten Yazıcı, “Dolayısıyla yeni bir anayasa üretiminde da bu asıllar dikkate alınmak suretiyle tekmil bir anayasa, milletin anayasa yapma hakkını kullanabilmesini gerçekleştirebilmeliyiz. Bu dilek, bu niyet her vakit canlıdır, her vakit dinamiktir. İnşallah oluşmuş olan bu Meclis’te bu türlü bir anayasayı baştan, A’dan Z’ye kadar yazmak suretiyle, sonradan referandum yoluyla milletin onayına sunmak suretiyle yeni anayasayı inşallah gerçekleştiririz” diye konuştu.

ALİ BABACAN GÜNDEME GERİTMİŞTİ

Yeni Anayasa tartışmasını birinci olarak Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Lideri Ali Babacan gündeme getirmişti.

19 Mayıs 2023’te TV5’te Seçim Özel yayınına katılan Babacan, yayında 14 Mayıs seçimlerinin sonuçları ve bundan sonra nasıl bir süreç izleneceğinden bahsetmişti.

Babacan, Anayasa değişikliğiyle ilgili kendisine sorulan soruya, “Yani Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’nın beraberce uzlaşmadığı bir bahiste anayasa değişikliği mümkün görünmüyor. Yani anayasada bir değişiklik yapmak istiyorsak oturup tam mutabakat aramamız lazım. Bizim bu anayasa değişiklik teklifimiz çok değerli ve referans bir metin. Burada önerdiğimiz değişikliklerle alakalı dikkat ederseniz iktidar tarafından da çok önemli bir tenkit gelmedi” formunda karşılık vermişti.

Babacan, konuşmasının devamında da, “Dolayısıyla biz şu noktadayız. Cumhur İttifakı rastgele bir noktada anayasa değişikliğiyle alakalı gelin bir arada çalışalım derse, çalışmaya hazırız” tabirlerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir