Cinayet davasında uyuşturucu iddiasını otopsi yalanladı

Diyarbakır’da geçen yıl eski kız arkadaşı Meryem S’yi oturduğu kafede tabancayla ateş ederek öldürdüğü argüman edilen M.S. hakkında ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame 12. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, merkez Kayapınar ilçesinde 13 Kasım 2022’de M.S’nin, kuşkulu durumundaki arkadaşları Y.Ö. ve İ.Ç. ile kafede otururken tartıştığı eski kız arkadaşı Meryem S’ye tabancayla ateş ederek vefatına sebebiyet verdiği belirtildi.

UYUŞTURUCU İDDİASI

Sanık M.S, iddianamedeki tabirinde, “maktulün olay gecesi uyuşturucunun tesiriyle kendisini tahrik ettiğini” ileri sürerek, şunları söyledi:

“Meryem S. kız arkadaşımdı. Ortamızda imam nikahı yaptık. Olaydan yaklaşık 20 gün evvel Meryem’in hamile kaldığını ve özel bir hastanede arkadaşının kimlik bilgilerini kullanarak aldırdığını öğrendim. Bu durumu Meryem’e sorduğumda başta yalanladı. Daha sonra kabul ettiği için biz ayrıldık. Olay gecesi Meryem, uyuşturucu unsur tesiri altında olduğu için beni tahrik etmiştir. Bu nedenle uyuşturucu husus tesiri altında olup olmadığının tespitini istiyorum. Hastanedeki kayıtların ve Meryem ile bir haftalık konuşmalarımızın araştırılmasını istiyorum. Bu tespitlerden sonra savunmamı yapacağım.”

OTOPSİ RAPORU YALANLADI

Meryem S’nin vefatından sonra hazırlanan otopsi raporunda, “Kanda uyuşturucu unsur ve alkol bulunmadığı, vefatının ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı kafatası ve ekstremize kırıklarıyla beyin kanaması, beyin doku hasarı, büyük damar yaralanmasından gelişen iç kanama ve gelişen komplikasyonlar sonucu meydana geldiği tespit edilmiştir.” değerlendirmesi yer aldı.

Meryem S’nin bulunduğu kafeye arkadaşları Y.Ö. ve İ.Ç’yle gelen sanık M.S’nin bir mühlet konuştuğu aktarılan iddianamede, “M.S, üzerinde bulunan tabancayı maktulün evvel ayaklarına akabinde başına gerçek maksat gözeterek, ateş etmiştir. Sanık, yanındaki bireylerle arabaya binerek olay yerinden uzaklaşmıştır.” sözüne yer verildi.

“TABANCA BULUNAMADI”

İddianamede, sanık M.S’nin eski kız arkadaşı Meryem S’ye karşı “kadına karşı taammüden öldürmek” cürmünü gerçekleştirdiğine işaret edilerek, şöyle denildi:

“M.S’nin olay sırasında kullandığı tabanca ele geçirilememiş olsa da olay yerinden toplanan kovanlardan tabancanın yaralanmaya ve mevte yol açması dikkate alındığında sanık ayrıyeten ‘ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma, taşıma yahut bulundurmak’ kabahatini da işlemiştir. Şüpheliler Y.Ö. ve İ.Ç. ise olay öncesi ve anında aksiyonun gerçekleştirilmesinden sonra asli fail M.S’nin yanında bulunarak kelam ve hareketleriyle cürüm sürece kararını kuvvetlendirdikleri ve böylelikle Meryem’e 6 el ateş ederek, ‘kadına karşı taammüden öldürmek’ kabahatine manevi yardımda bulundukları kanaatine varılmıştır.”

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

İddianamede, tutuklu sanık M.S. hakkında, “kadına karşı taammüden öldürmek” ve “ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma, taşıma yahut bulundurmak” hatalarından ağırlaştırılmış müebbet ile 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus cezası talep edildi.

İKİ SANIĞA TAHLİYE

Bu ortada mahkeme, sanıkların tutukluluk değerlendirmesine yönelik hazırladığı tensip tutanağında, M.S.’nin tutukluluk halinin devamına, öteki sanıklar Y.Ö. ve İ.Ç’nin tutuksuz yargılanmak üzere tahliyelerine karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir