Çinliler uçak biletlerine hücum etti

Çin’de Kovid-19 siyasetindeki taraf değişikliğinin yeni bir işareti olarak yurt dışı seyahat kısıtlamalarının kaldırıldığının duyurulmasıyla internetteki seyahat platformlarında uçak bileti aramalarında artış gözlendi.

Caixin’in haberine nazaran, açıklamanın akabinde Çin’de en yaygın kullanılan çevrim içi seyahat platformlarından Qunar.com’da milletlerarası uçuşlar için bilet aramaları 15 dakika içinde 7 kat arttı. Sitede aramalarda en tanınan destinasyonlar Tayland, Japonya ve Güney Kore oldu.

Seyahat platformu Trip.com’da da yurt dışı seyahatler için bilet ve otel arayanların sayısı, birinci yarım saatte 10 kat arttı. Sitede arama sayıları son 3 yılın en yüksek düzeyine çıktı.

SON 3 YILIN ZİRVESİ

Alibaba’nın seyahat hizmetleri platformu Fliggy’de de memleketler arası uçuş aramaları 8 kat arttı, yurt dışından Çin’e uçuşlar için yapılan aramalar ise son 3 yıldaki en yüksek düzeyine ulaştı.

Ulusal Sıhhat Komitesi, dün yaptığı açıklamada Kovid-19’un 8 Ocak 2023’ten itibaren “A kategorisi salgın hastalık” olarak ele alınmayacağı, Hudut Sıhhati ve Karantina Yasası uyarınca bu tarafta uygulanan karantina önlemlerinin kaldırılacağını duyurmuştu.

Yeni uygulamayla, yurt dışından gelen yolcuların, seyahat öncesi Çin’in büyükelçilik ve konsolosluklarından sıhhat kodu almak zorunda olmayacağı, varışlarında müspet olsalar dahi merkezi karantinada tutulmayacağı bildirilmişti.

Düzenlemeyle ayrıyeten havayolu şirketlerine Çin’den yurt dışı güzergahlara ve yurt dışından Çin’e haftada sırf bir uçuş hakkı tanıyan kısıtlamanın da kaldırılacağı duyurulmuştu.

Kısıtlama nedeniyle hala Çin’de memleketler arası uçuşların sayısı pandemi öncesinin yüzde 8’i seviyesine gerilemişti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir