Dünya Kupası finalindeki yenilgi, Fransız basınında: “Dünya şampiyonu Arjantin; paramparça olan bir hayal”

Fransa’da gazeteler, ülke ulusal grubunun 2022 FIFA Dünya Kupası’nda final oynamasını muvaffakiyet olarak görse de manşetlerine daha çok kupanın kaybedilmesiyle gelen burukluğu taşıdı.

Fransız basını, Katar’ın başşehri Doha’da Fransa Ulusal Grubu’nun Arjantin’e karşı final yenilgisinin akabinde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘un Kylian Mbappe‘yi teselli etmeye çabaladığı kareleri sayfalarına taşırken gazetelerin manşetlerinde Fransız grubunun mağlubiyetiyle gelen hüzün yer aldı.

Ana akım medyadan Le Progres gezetesi, “Yıldızlara çok yakınken” manşetini kullandı.

L’Est-Eclair gazetesi, hezimet için “Dünya Şampiyonu Arjantin. Paramparça olan bir hayal” manşetini kullanırken mahallî gazete L’Ardennais de kaçan kupa için “Yıldız kaydı” başlığını attı.

La Voix du Nord gazetesi, “Yine de teşekkürler” kelamlarıyla Fransız bayrakları taşıyan taraftarların fotoğrafını kapak yaparken spor gazetesi L’Equipe, kupayı alamayan Fransa Ulusal Ekibi’nin yıldız futbolcusu Mpabbe’yi elinde altın kramponuyla olduğu fotoğrafa “(Yine de) Başı dik” manşetini attı.

L’Humanite gazetesi, yenilgiyi “Kalplerin şampiyonu Maviler” başlığıyla gördü. Le Parisien gazetesi ise ülkede “Maviler” lakabıyla anılan Fransa Ulusal Grubu oyuncularının yer aldığı kareyi kapak yaptı ve “2022 Dünya Kupası. Mavilerimizle gururluyuz” manşetini kullandı.

Liberation gazetesinin, dünyaca ünlü Arjantinli futbolcu Lionel Messi’nin sevinç karesiyle Mbappe’nin çığlık attığı kareyi kapağına taşıdığı, “Efsaneler” tabirini kullandığı manşet ise dikkati çekti.

Öte yandan, ülke basını dün Fransa’da 24 milyon seyircinin maçı izlediğini ve bunun bir rekor olduğunu aktardı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir