Erbakan’ın partisinde ittifak depremi! Afyon İl Başkanı Gufran Çetinel de görevinden istifa etti

Cumhur İttifakı’na katılan Yeniden Refah Partisi idaresine tepki olarak birçok parti mensubu istifa etmeye başladı. Sosyal medyada parti mensubu olduğunu belirten birtakım hesaplar, e-devletten ekran imgeleri eşliğinde istifa kararı aldıklarına ilişkin paylaşımlarda bulundu.

İL BAŞKANI ÇETİNEL’DEN İSTİFA AÇIKLAMASI

Son olarak, Yine Refah Partisi’nde Afyonkarahisar İl Başkanı Gufran Çetinel, görevinden istifa ettiğini duyurdu. Çetinel yaptığı açıklamada, pahalar ile makamının çeliştiğini söyledi.

“İNANDIĞIM KIYMETLER İLE TEMSİL ETTİĞİM MAKAM ÇELİŞİYOR”

Paylaşımında şunları kaydetti; “Yeniden Refah Partisi Afyonkarahisar Vilayet Başkanlığı vazifemden inandığım pahalar ile temsil ettiğim makam çeliştiği için istifa ediyorum.”

NE OLMUŞTU?

14 Mayıs’ta gerçekleşecek seçimlere artık sayılı günler kalırken, ittifaklar da son halini almaya başladı. AK Parti ile Yeniden Refah Partisi ortasında başlayan 11 Mart’taki görüşmelerin akabinde Fatih Erbakan, Cumhur İttifakı’na katılma taleplerini reddettiklerini açıklayarak kendi adaylığını ilan etmişti. Lakin Erbakan evvelki gün yaptığı yeni açıklamayla, Cumhur İttifakı’na katıldıklarını ve talep ettikleri prensipler konusunda uzlaşmaya vardıklarını tabir etti.

“ÖZELLİKLE GENÇLERDE AK PARTİ’YE REAKSİYON VAR”

Cumhurbaşkanlığı adaylığını ilan etmesinin akabinde geçtiğimiz günlerde bir canlı yayına katılan Erbakan, AK Parti ile yapılan görüşmelere parti içinde bilhassa genç kesitten reaksiyon olduğunu lisana getirmişti. Erbakan, “Dışarıdan, genç kesim çok farklı, çok yakın arkadaşlarımızın oğlu ve arkadaşları ittifak yapmamıza sıcak bakmayarak ‘imza da vermeyeceğiz, oy da vermeyeceğiz’ noktasına gelmişlerdi. Genç kesitin AK Parti’ye önemli reaksiyonu, tepkisi var. Bu süreçte gençlerin yansısını gördük. Biz ittifak olmadık deyince geri döndüklerini gördük. İnşallah güzeli böyledir, olanda hayır vardır” diye konuşmuştu.

ÇOK SAYIDA İSİM İSTİFAYI GÜNDEMLERİNE ALDI

Kulislerden gelen son bilgilere nazaran Cumhur İttifakı’na son anda katılan Yeniden Refah Partisi’nde alınan karardan partinin MKYK üyelerinin bir kısmının haberinin olmadığı öğrenildi. Bu nedenle, partide ortalarında MKYK üyelerinin de olduğu çok sayıda isim istifayı gündemlerine aldı. MKYK üyelerinden kimileri ise bundan sonraki toplantılara katılmama kararı aldı.

YRP Genel Başkanı Fatih Erbakan’ın kız kardeşi Elif Erbakan.

ELİF ERBAKAN’IN DA YANSILI OLDUĞU İDDİASI

Diken’den Altan Sancar’ın haberine nazaran, Necmettin Erbakan’ın kızı ve YRP Genel Başkanı Fatih Erbakan’ın kız kardeşi Elif Erbakan’ın da karara yansılı olduğu tez edildi. Binali Yıldırım’ın partilerini ziyareti sonrası “Neden cumhur ittifakına katılmamalıyız” başlıklı bir konuşma yaptığı da bilinen Elif Erbakan’ın parti içindeki bir kanatla birebir fikirde olduğu ve ittifakın kendilerine ziyan vereceğini düşündüğü belirtildi. Partililerden edinilen bilgilere nazaran partideki kimi isimler Elif Erbakan’dan haber bekliyor ve buna nazaran tutumlarını kamuoyuna ilan etmeye hazırlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir