Goldman Sachs CEO’su: Bankada işten çıkarmalar ocakta başlayacak

ABD’nin en büyük yatırım bankalarından Goldman Sachs’ın İcra Kurulu Lideri (CEO) David Solomon, klasik yıl sonu bildirisinde, birkaç hafta içinde açıklanacak olan yeni işten çıkarmalar üzerinde çalıştığını söyledi.

Ayrıca banka, üst seviye yöneticilerden maliyet azaltma maksatlarını belirlemeleri istendi. New York merkezli şirketin sözcüsü mevzu ile ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Solomon çalışana gönderdiği iletide, “Dikkatli bir inceleme yürütüyoruz ve tartışmalar devam ederken, işçi sayısındaki azalmanın ocak ayının birinci yarısında gerçekleşeceğini varsayım ediyoruz” sözlerini kullandı.

YAKLAŞIK 4 BİN KİŞİ…

Solomon, “Ekonomik faaliyeti yavaşlatan mali şartların sıkılaştırılması da dahil olmak üzere iş ortamını etkileyen çeşitli faktörler var. Liderlik grubumuz için odak noktası firmayı bu karşıt rüzgarları atlatmaya hazırlamak” dedi.

Solomon iletisinde, “Dikkatli ilerlemeli ve kaynaklarımızı makul yönetmeliyiz” sözlerini kullanırken banka kaynaklarına nazaran Goldman, kâr ve gelirdeki düşüşü denetim altına almak için iş gücünün yüzde 8’ini işten çıkartabilir. Bu sayı yaklaşık 4 bin bireye denk geliyor.

DİĞER BANKALARDAN DAHA KAPSAMLI OLACAK

Goldman Sachs’ın planladığı işten çıkarmanın boyutu, piyasadaki gerileme sırasında çok sayıda çalışanını işten çıkaran Citigroup ve yaklaşık 200 kişinin işine son veren Barclays üzere öbür Wall Street şirketlerine nazaran çok daha büyük olacak.

Goldman yöneticileri, bankanın iş gücünün 2018’in sonundan bu yana yüzde 34 artarak bu yılın üçüncü çeyreği prestijiyle 49 bin üzerine çıktığını belirtti.

Bireysel bankacılığa giriş ve teknolojiye yapılan harcamalar da bu yıl maliyetlerdeki beklenmedik artışlara katkıda bulundu. Analistler, Wall Street devinin düzeltilmiş yıllık kârının gelecek yıl yüzde 44 düşebileceğini kestirim ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir