Öğrenci yurtlarında sabit mönüye geçildi, porsiyonlar küçüldü

Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı (KYK) yurtlarda halihazırda hijyen, kapasite artırımı üzere meseleler yaşayan öğrenciler bu kere de sabit mönü yüzünden mağdur. Yeni eğitim öğretim devriyle birlikte, evvelki yıllarda yemek başına fiyat ödenen açık büfe mönü sistemi yerine fiyatsız halde sabit mönü sistemi uygulanmaya başladı. Lakin bu durum öğrencileri ekonomik olarak rahatlatmak yerine onları daha da zora soktu. Öğrenciler geçen yıllarda daha büyük porsiyonlarla daha fazla seçenekle 25 liraya kadar olan menülerden fiyatsız yararlanabiliyordu. Bu yıl ise sabit mönüye geçilmesiyle birlikte porsiyonlar küçüldü. Beraberinde fazladan yemek yemek isteyen öğrenciler, yemek başına 10 TL ile 20 TL ortasında değişen fiyatlar ödüyor. Bu durum öğrencilerin doyabilmek için her gün fiyat ödemek zorunda kalmalarına neden oluyor. Öte yandan diyabet, çölyak, demir eksikliği üzere hastalığı olan ya da vejetaryen, vegan olan öğrencilerin nasıl besleneceği ise akıllarda soru işareti olarak kaldı.

GİRESUN ESMA SERHAT KIZ YURDU / KOCAELİ ERKEK KYK YURDU

“AÇ KALMAK İSTEMİYORUZ”

Yurtlarına yerleşip sabit mönüyle karşılaşan öğrenciler, toplumsal medyadan yansılarını lisana getirdi. Öğrenciler, “Meclis lokantasında en hoş kahvaltıyı yapanlar, öğrencilere bu mönüyü reva görüyor. Bu mönülerle kâfi beslenmemiz olanaksız. Eski sistemde kısıtlı da olsa bize tanınan yemek seçebilme hakkı elimizden alındı. Vegan olan ya da çölyak, diyabet üzere hastalıkları olan arkadaşlarımız var. Bize verilen yemek hakkıyla istediğimizi yemek istiyoruz, masadan aç kalkmak istemiyoruz” dedi.

“İHTİYACI KARŞILAMAZ”

Türkiye Diyetisyenler Derneği Yönetim Kurulu Lideri Doç. Dr. Ayhan Dağ, öğrencilere verilen bu öğünlerin, günlük güç ihtiyaçlarını karşılamaya yetmeyeceğini söyledi. Dağ, bu durumun öğrenciden öğrenciye farklılık gösterebileceğini de ekleyerek “Üniversite öğrencilerinin günlük güç ihtiyaçları yaklaşık 3 bin (kcal) kilokaloridir. Bunun 5’te birini kahvaltı (600 kcal), 5’te 2’sini (1200’er kcal) de öğlen ve akşam öğünlerinde alması beklenmektedir. Öğrencilere verilen bu kahvaltıları incelediğimizde, 490 ile 550 kcal ortasında oldukları görülmektedir. Bunun yanında protein oranların gücün sırf yüzde 8-9’luk kısmını karşılayacak kadardır. Bu da gençlerin gereksinimlerini karşılamaktan uzaktır. Akşam yemeklerinin ise yaklaşık 713 kcal olduğu görülmektedir. Öğrencilere servis edilen yemeklerin porsiyon ölçülerinin yetersiz olduğu da ortadadır. Bu öğünlerle öğrencilerin kâfi beslenmeleri mümkün değildir” tabirlerini kullandı.

MUĞLA TURGUTREİS ERKEK YURDU / DİYARBAKIR SÜLEYMAN BİN HALİD KIZ YURDU

EKMEK KISITLANMAMALI

Yetersiz beslenmenin olduğu durumlarda, ekmeğin bu açığı kapattığına dikkat çeken Dağ, “Ekmeğin ‘çeyrek ekmek’ olarak servis edilmesi de ayrıyeten değerlidir. Ülkemizin birtakım bölgelerinde bireyler güç ihtiyacının yarısını ekmekten karşılamakta ve güç açığı buradan sağlanmaktadır. Bu durum öğrenci, personel vb. kümelerde kıymetlidir. Ekmek kısıtlandığında öğrenciler için bu güç açığını karşılamaları da mümkün olmayacaktır. Kritik olan nokta, mönüde ne yazdığı değil, servis edilen yemeklerin içeriği ve gramajlarıdır” diye konuştu

“İFLASIN GÖSTERGESİ”

Eğitim Sen 6 Nolu Üniversiteler Şube Lideri Beyzade Sayın ise sorunu şöyle kıymetlendirdi: “Ülkede yaşanan ekonomik krizin bedelini fakir ve dar gelirli aileler ve onların çocukları ödüyor. KYK yurtlarında sıhhatsiz ve insani olmayan şartlarda barınmak zorunda kalan öğrencilerimiz bir de niteliksiz ve kâfi kaloride olmayan beslenmeyle karşı karşıya kaldı. Bu bir ekonomik iflasın göstergesi olmakla birlikte birebir vakitte siyasal iktidarın bir tercihidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir