Otobüsten erken inen 30 dakikada bildirilecek

Otobüsten erken inen yolcu, 30 dakika içinde otobüs firmasınca Ulaştırma Elektronik Takip ve Kontrol Sistemi’ne (U-ETDS) bildirilecek. Bu kurala uymayan otobüs firmasına bildirmediği her bir yolcu için 5 ikaz verilecek. İhtar ölçüsü 150’yi aşan firmanın faaliyetleri süreksiz olarak durdurulacak.

Yönetmeliğe nazaran durdurulma öncesinde ikaz alan firmaya, ihtarları 150’nin altına düşürmesi konusunda ihtar gönderilecek. 15 gün içinde durumunu düzeltmeyen firmanın yolcu taşıma faaliyeti süreksiz olarak durdurulacak. Yetki evrakı yenileme vakti gelen firmalar ise, 150’nin altında bile olsa, uyarmaları kaldırmadan yetki evraklarını yenileyemeyecekler. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Bu yenilik sayesinde, yolcuların elektronik ortamda anlık takibinin yapılması sağlanacak” dedi.

Bakan Uraloğlu, karayolu taşımacıların e-Devlet üzerinden yapacakları süreçlerde indirim limitlerini artırdıklarını belirtti. Uraloğlu, “32 bin 854 TL’ye kadar olan süreçlerde yüzde 5 indirim uygulanacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir