HDP cumhurbaşkanlığı adaylığı hakkında kararını verdi

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin küme toplantısında konuştu. Cumhurbaşkanı adayı için belirledikleri kriterleri sayan Sancar, kendi adayları için de bu niteliklere uygun isim arayışını başlattıklarını açıkladı.

Sancar’ın konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

“ÇALIŞMALARA BAŞLADIK”

HDP’nin Eylül ayında sunduğu deklarasyonu hatırlatan Mithat Sancar, ” Türkiye’de demokratik dönüşüme giden yolu açmak için, siyasi sorumluluğun şuurunda bir tutum geliştirdik. Bu teklifimiz hak ettiği derecede tartışılmadı. Ya özünden saptırıldı ya da kulak gerisi edildi. Kimileri spekülasyonu beslemek ve HDP’nin politik gücünü etkisiz göstermek için spekülasyonlara devam ettiler. Teklifimizin ve davetimizin karşılık bulmaması halinde, cumhurbaşkanı seçimlerine kendi adayımızla girmemizin en kıymetli seçenek olarak gündemimizde yer aldığını sık sık hatırlatmak zorunda kaldık” dedi. Sancar, HDP’nin gelinen noktada cumhurbaşkanı adayını belirleme noktasında çalışmalarına başladığını duyurdu.

“CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ HAYATİ ÖNEMDE”

Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda geldiğimiz evreyi halklarımızla paylaşma kararı aldık. Bu kararın birbirini tamamlayan iki boyutu var. Öncelikle bu geçiş süreci son derece kritik, cumhurbaşkanlığı seçimi hayati kıymette. Bunun farkındayız lakin birebir vakitte demokratik sorumluluğu da dikkate alan, hatta bunun gereklerini eksizsiz yerine getirmeye çalışan bir parti olarak hareket etmeye çalışıyoruz.

“SADECE PARLAMENTER SİSTEME GEÇMEK KÂFİ DEĞİL”

Cumhurbaşkanı adayında aradığımız nitelikleri belirledik. Aslında yeni değil bu belirleme ancak yeniden de hatırlatalım. Geçiş sürecinin gerekliliklerini yerine getirebilecek, demokratik dönüşümün önünü açabilecek bir aday profili çıkardık. Bundan evvelki konuşmalarımızda ve 27 Eylül Deklarasyonu’muzda yer alan başlıklara baktığınızda bu adayın hangi niteliklere sahip olmasını istediğimizi açıkça görebilirisiniz.

Bir sefer güçlü demokrasiden yana olacak bu aday. Yani yalnızca cumhurbaşkanı hükümet sistemi yerine parlamenter sisteme geçmenin kâfi olmadığını söylüyoruz. Mahallî demokrasiyle tamamlanmış bir güçlü demokrasi talep ediyoruz. Parlamenter demokrasi talebimiz de bunun içinde yer alıyor. Yani biz de cumhurbaşkanı hükümet sisteminin lağvedilmesini istiyoruz.

“SİYASİ DAVA VE KARARLAR GEÇERSİN KILINSIN”

Şüphesi tarafsız ve bağımsız yargı da taleplerimiz ortasında yer alıyor. siyasi dava ve kararların bütün sonuçlarıyla birlikte geçersiz kılınması talebimiz var. Bir cumhurbaşkanı adayı bunu taahhüt etmeli, topluma teminat vermeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir