UBP Genel Sekreteri Hasipoğlu, ABD’nin GKRY kararını Cumhuriyet’e değerlendirdi: ‘Garanti tartışılamaz’

ABD’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) silah ambargosunu kaldırmasının yankıları sürüyor. Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu, kelam konusu kararı Cumhuriyet’e kıymetlendirdi. Oğuzhan Hasipoğlu, ABD idaresinin Kıbrıs konusunda her vakit aktör olmaya çalıştığını ve bölgede istikrarın sağlanmasını desteklediğini sav ettiğine dikkat çekti. Hasipoğlu, ABD’nin Rum tarafını silahlandırmaya karar vermesi ile adada barışı ve istikrarı istediğine yönelik açıklamalarının samimiyetine inanılmasının imkânsız hale geldiğini kaydetti. Hasipoğlu, “Bu durum bir sefer daha bize; bölgedeki ve adadaki yasal hak ve çıkarlarımızı korumak için Garanti Muahedesi ile temin edilen Anavatan Türkiye’nin faal ve fiili garantisinin devamının hiçbir şartta tartışılması bile kelam konusu olamayacağını göstermektedir” dedi.

TATAR: ŞİDDETLE KINIYORUZ

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da geçen günkü açıklamasında silah ambargosunun kaldırmasının bölgede büyük gerginliklere yol açacağını, Kıbrıs sıkıntısının tahliline katkı sağlamayacağını söylemişti. Tatar, “Güney Kıbrıs Rum İdaresi, ‘düşman’ olarak gördüğü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye’ye yönelik ağır bir formda silahlanma faaliyetlerine devam ederken ABD’nin silah ambargosunu kaldırma kararı alması kabul edilemez olup bu kararı şiddetle kınıyoruz” demişti.

KKTC Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne uyguladığı silah ambargosunu kaldırdığını açıklayarak bu kararı eleştirdi. Bakanlık, Rum tarafının askeri gereç temin etmeye yönelik gayretlerini artırdığı bu periyotta, ABD’nin Rum tarafına silah satışını hür bıraktığını açıklamasının kaygı verici olduğunu vurguladı.

“DÖNÜM NOKTASI”

ABD’nin Güney Kıbrıs’a yönelik silah ambargosunu büsbütün kaldırması kararından büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden GKRY Başkanı Nikos Anastasiadis, önceki gün açıklamasında bunun, güvenlik alanı da dahil olmak üzere iki ülke ortasındaki gelişen stratejik alakayı yansıtan bir “dönüm noktası kararı olduğundan” kelam etti.

RUM BASINI: RUSYA İLE BAĞLARI KESİYOR

ABD’nin Güney Kıbrıs’a silah ambargosunu kaldırma kararının yankıları Türkiye ve KKTC’de olduğu üzere Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde de sürüyor. Güney Kıbrıs’ta yayın yapan Politis Gazetesi, “Ambargonun kaldırılması moskova ile bağları kesiyor… Ulusal Muhafız Ordusu’nun eski Rus teçhizatı etaplı olarak değiştiriliyor” başlıklı manşet haberinde bugüne kadar Rum Ulusal Muhafız Ordusu’nun (RMMO) ana omurgasını oluşturan Rus imali silah sistemlerini Batı teknolojisiyle değiştirme imkanı tanıdığını yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir